Heřmánek pravý

22.08.2020
      Pěstování heřmánku je velmi jednoduché. Je to jednoletá bylina, nenáročná na půdu, s krátkou vegetační dobou 8 týdnů od vysetí do květu. Vysetý na podzim přezimuje jako malá, přízemní listová růžice. Potom vykvétá již koncem května a dává vysoké výnosy. Při jarním výsevu kvete o něco později. Heřmánek je rostlina, která se přizpůsobuje všem klimatickým podmínkám. Nejvíce mu však vyhovuje teplejší poloha, chráněná proti větrům. Nadměrné vlhko ani nadměrné sucho mu nesvědčí. Výrazně kyselé, zamokřené nebo čistě písčité a kamenité půdy nesnáší. Je vhodný do oblastí s pravidelnými podzimními srážkami a tam, kde mrazy nastupují až po 20 říjnu.
      Semeno heřmánku potřebuje ke klíčení světlo, proto je musíme vysévat na utužený povrch půdy a nezahrabávat. Heřmánek je laskavá kytička a oblíbený obilný plevel, který patří mezi klasiku kořenářských bab a který se pěstoval na zahrádce snad každé katovny, kláštera a tak vůbec, jak to bylo už ve středověku obvyklé. Středověkem je, stanoveno kýmsi stanoveným na hlavním stanovišti, nejasné období hned za starověkem a před novověkem, nebo nedej bože moderním věkem. 
      Heřmánek je protizánětlivý, uklidňující pokožku i vnitřnosti, snižuje horkost, křeče trávení, zvyšuje imunitu při potížích - preventivně ovšem ne. On vlastně není kytkou k prevenci nebo rekonvalescenci, ale hlavně do úderné skupiny rychlého nasazení. Užívá se zevně i vnitřně skoro na všechno. Řeší potíže se sliznicemi očí, nosu, dutin, úst, trávení, pochvy i konečníku, také je vhodný k omývání ran, zánětlivé pokožky, a když nejsou vhodnější kytky (měsíček, řepík), tak i bércáků.
      Celkově se pití čaje využívá hlavně při začátku infekcí, nachlazení, křečovozánětlivých potížích v trávení, při vyšších teplotách a pro zvýšení močení a pocení. Dále heřmánek našel svoje uplatnění v koupelích, v krémech na pokožku celého těla, v masážních olejíčcích. Heřmánek je vhodný jak pro novorozence tak pro dospělé i seniory. Heřmánek není vhodný pro citlivou pleť protože vysušuje. Heřmánek a jeho sušení. Čerstvě natrhané květy přepravujeme co nejdříve k sušení. Při přepravě je ukládáme ve slabé vrstvě (do 10 cm), protože se snadno zapaří.
      Heřmánek velmi trpí jakoukoliv manipulací, a proto dopravu z pole a každé třídění provádíme velmi šetrně.
      Se sušením se musí začít co nejdříve (nejlépe do 2 hodin po sběru) a sušit co nejrychleji. Pomalým sušení ztrácí nejen barvu, ale i obsahové látky. Docílíme toho dobrým větráním nebo snížením vrstvy při sušení (výška vrstvy je asi 2 cm, tj. asi 1 kg syrových květů na plochu 1 m2), resp. sušením umělým teplem v sušárnách při teplotě max. 30°C. Přirozeným teplem sušíme na lískách, ale i na husté drátěné nebo i silonové síťovině, případně na balícím papíru položeném na podlahu. 
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky