Lichořeřišnice

08.01.2024

Lichořeřišnice - kapucínka - (Tropaeolum) je krásná rostlina z čeledi lichořeřišnicovitých.Pochází z Jižní Ameriky, kde je dodnes populární jako tradiční koření. Zpočátku používali Inkové květy lichořeřišnice jako lék se širokou škálou využití (včetně využití v lidovém léčitelství na ošetření ran, kurdějí nebo při nachlazení) a také jako přísadu do zeleninových pokrmů. V Evropě se lichořeřišnice pravděpodobně objevila v 16. století, kdy ji z Peru dovezli španělští dobyvatelé.

Evropané objevili zcela jiné využití Lichořeřišnice, než Inkové a zacházeli s ní jako s okrasnou rostlinou, sázenou v luxusních zahradách těch nejbohatších rodin. Krásné, dlouhé výhony lichořeřišnice nádherně zakrývaly dřevěné zahradní konstrukce a vytvářely tak v zahradách jedinečnou atmosféru.

Je nutno podotknout, že zpočátku se květy lichořeřišnice mírně lišily od těch, které dnes pěstujeme v našich zahradách a které jsou dílem holandských zahradníků. Vyznačují se intenzivně oranžovými (a dokonce i červenými nebo žlutými) květy a dlouhými popínavými výhony, které mohou dosahovat až 5 metrů. Pro lichořeřišnici jsou charakteristické také tmavě zelené nebo žíhané, jemně zvlněné listy na dlouhých řapících.

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus) a její léčivé vlastnosti:

Lichořeřišnice je již po mnoho let ceněna pro své četné léčivé vlastnosti a proto se používá hlavně v lidovém bylinářství a fytoterapii. Květy lichořeřišnice obsahují velké množství minerálních solí, síry, vitamínu C, beta karotenu, luteinu, flavonoidů (často nazývaných "elixír mládí"), mastných kyselin a éterických olejů. Najdeme zde mimo jiné benzylisothiokyanát s antibaktericidními a fungicidními vlastnostmi, stejně jako myrosinázu – enzym odpovědný za antivirucidní a antibakteriální vlastnosti.

V současné době se lichořeřišnice používá v alternativní medicíně jako přírodní antibiotikum na bakterie odpovědné za respirační onemocnění (pomáhá mimo jiné při léčbě kašle a vykašlávání hlenu) a také jako antiseptikum. Jak jinak nám může lichořeřišnice ještě pomoci?

Lichořeřišnice (Kapucínka) jako přírodní antibiotikum!

Vzhledem ke svým silným antibakteriálním vlastnostem pomáhá lichořeřišnice v boji proti bakteriím, jako je Staphylococcus a Streptococcus, odpovědným za onemocnění hrdla a průdušek. Je zajímavé, že pravidelná konzumace lichořeřišnice může také zabránit tvorbě bakterií Salmonely a léčit nemoci močového ústrojí a ledvin.

Lichořeřišnice pro posílení imunity

Lichořeřišnice je vynikajícím zdrojem vitamínu C. Proto blahodárně působí na naše cévy a zvyšuje imunitu celého těla. Lidem, kteří trpí opakovanými respiračními infekcemi (včetně kurdějí) se doporučuje pít šťávu právě z lichořeřišnice, která tak pomáhá posílit jejich imunitu a obranyschopnost.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky